niedziela, 13 września 2020

Ilustracja sytuacji mitycznej - zadanie


Ilustracja  sytuacji mitycznej - zadanie

To zdjęcie plenerowe z... Chorzowa. Wykonałem je dawno, kierując się instynktem solennego kolekcjonera osobliwości oraz  znaków zapytania. Podpowiadał mi wówczas: działaj, podobna okazja zapewne się nie zdarzy. Po latach to zdjęcie wypłynęło w trakcie remanentu przepastnych zasobów jako ozdoba katalogu: Varia. 

Twoje zadanie polega na tym, aby powiązać sfotografowany obiekt z sytuacjami przedstawianymi w mitach. Mit to opowieść o czynach i przyczynach; w świecie przewidywalnego ludzkiego  doświadczenia odnajdujemy ślady obecności: bogów, herosów, gigantów i wielkoludów.        

Celem nadrzędnym opowiadania mitycznego jest wyjaśnienie tajemnicy, ustalenie genezy i wskazanie źródła. Mit to także rezerwuar poszlak wewnętrznych zmagań, trudnych wyborów, konfrontacji charakterów z warunkami, w których przyszło działać bohaterom. 

Aby zdecydować się na czyn, którego skutki odzwierciedla fotografia, potrzebny był: namysł, sprawność, siła, kompetencja oraz determinacja. 

Opowiedz na piśmie - zajmująco i z przekonaniem: kim mógł być "wykonawca" lub kim byli "wykonawcy" tak osobliwej instalacji. Jak do niej doszło, jaki cel przyświecał wykonawcom i - generalnie - co chcieli przez to powiedzieć... a co powiedzieli. 

Odszukaj znaczenie i genezę hasła: "węzeł gordyjski". Skojarz ten termin z przedstawionym obiektem i odpowiedz, czy widzisz jakieś podobieństwa, a może zamiast podobieństw dostrzegasz wyłącznie różnice.

Spodziewam się prac ściśle na temat :) interesujących, zajmujących, ciekawych, poprawnie zredagowanych. Tytuł ma znaczenie, zatem i w tej kwestii pozwól, aby poniosła Cię twórcza wyobraźnia.

Powodzenia 

Pozdrawiam Cię 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Was, którzy poznaliście i zapamiętaliście Isię

      Was, którzy poznaliście i zapamiętaliście Isię, małżonkę mojego Wuja Generała, zapamiętaliście i pamiętacie,  biorę na świadków, że ch...